Haber

AB Komiseri Türkiye’yi Ziyaret Edecek

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun komşuluk ve genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi, AB ile Türkiye arasındaki işbirliği görüşmeleri için Türkiye’yi ziyaret edecek.

AB Komitesi’nden yapılan açıklamaya göre, 6-7 Eylül tarihlerinde Ankara’da olacak Varhelyi, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Enerji ve Enerji Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Tabii Kaynaklar Alparslan Bayraktar ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet, Fatih Kacır ile görüşecek.

Varhelyi’nin ziyareti, Mayıs ayında Türkiye’de yapılacak cumhurbaşkanlığı ve parlamento genel seçimlerinin ardından AB’den Türkiye’ye yapılacak ilk üst düzey resmi ziyaret olacak. Ziyarette Türkiye-AB ilişkileri ve iki taraf arasındaki işbirliği ele alınacak.

AB Komitesi’nin açıklamasında, haziran ayında gerçekleştirilen AB Zirvesi’nde başkanlar, AB’nin Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’e Türkiye ile ilişkilerin durumuna ilişkin bir rapor hazırlaması talimatını vermişti. 5,5 milyar euro bütçeli Dijital Avrupa Programına katılım konusunda anlaşma imzalandığı hatırlatıldı.

Açıklamada, “Ziyaret sırasında Varhelyi, AB’nin ülkedeki sığınmacıları desteklemeye devam etmek için taahhüt ettiği 3 milyar avroluk fonun bir parçası olarak en savunmasız mültecilere yardım ettiğimizi söyledi.” Sosyal güvenlik ağı için AB fonu sağlamak üzere 781 milyon avro değerinde bir sözleşme imzalayacak.” sözüne yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu