Haber

ABD basınından Erdoğan-Trump karşılaştırması: ‘Onu örnek alıyor’

Amerikan haber sitesi Daily Beast, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ABD’nin eski lideri Donald Trump’a benzetti. Daily Beast gazetesinde Erdoğan’ın son açıklamalarına işaret eden “Erdoğan panik dolu seçim tehditleriyle Trump’ı örnek alıyor” manşeti kullanıldı.

BAHÇELİ’NİN ‘KURŞUN’ SÖZLERİNE ÖRNEK VERİLMİŞTİ

Kristina Jovanovski, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamalarına da değindi. Uçum, iktidar değişikliğinin “ülkenin toprak bütünlüğü açısından risk oluşturacağını” söylerken, Bahçeli muhalefeti tehdit etti.

Bahçeli, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Kılıçdaroğlu’nun ittifak ortakları, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kaldıracaklarını taahhüt ediyor ve Afrin’i geri alacaklarını söylüyorlar. Bu hainler bunu yaparlarsa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alacaklar veya başlarına kurşun sıkılacak.” bedenler.”

‘ÖLÜME KARŞI ÜS HAZIRLIYORLAR’

Daily Beast’e konuşan CHP’nin ABD Temsilcisi Yurter Özcan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “darbe” açıklamasına işaret etti. Özcan, “Seçim sonuçlarında yenilgiyi kabul etmemenin zeminini hazırlıyorlar” dedi.

Millet İttifakı ile ‘dark web’ ve ‘Cambridge Analytica’ açıklamalarını hatırlatan Özcan, “Erdoğan sonuçları kabul etmezse bence Türkiye genelinde demokratik bir şekilde büyük gösteriler yapılabilir, insanlar demokratik haklarını savunmak isterler. .”

‘TÜRK HALKI GÖSTERİ HAKKI KULLANIYOR’

Ata İttifakı’nın adayı Sinan Oğan, Daily Beast’e de konuştu. “Seçimler demokratik bir şekilde sonuçlanmazsa Türk halkı demokratik protesto hakkını kullanacaktır” diyen Oğan, Erdoğan’ın iktidarda kalmak için güç kullanıp kullanmayacağının sorulması üzerine, “Bunu bir masaya oturarak konuşalım” yanıtını verdi. ‘kuvvet’ kelimesini kullanmak yerine farklı bir biçimde, bir takım istikrarsızlaştırıcı durumlar diyebiliriz.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu