Ekonomi

ABD Tüketicilerinin Enflasyon Beklentileri Düşüyor

YENİ ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi, Amerikalı tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentilerinin Temmuz ayında yüzde 3,5 ile Nisan 2021’den bu yana en düşük seviyeye gerilediğini bildirdi.

New York Fed, Temmuz ayı Tüketici Beklentileri Anketi’nin sonuçlarını açıkladı.

Yaklaşık 1.300 hanenin katılımıyla gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre, Temmuz ayında önümüzdeki 12 ayı kapsayan kısa vadeli enflasyon beklentisi 0,3 puan azalarak yüzde 3,5 oldu.

Düşüşünü dördüncü aya taşıyan kısa vadeli enflasyon beklentisi, 2021 yılı Nisan ayından bu yana en düşük seviyesini kaydetti. Kısa vadeli enflasyon beklentisi, 2022 yılı Haziran ayında kaydedilen yüzde 6,8’lik zirvesinden bu dönemde 3,3 puan geriledi.

Önümüzdeki 3 ve 5 yıllık dönemleri kapsayan orta vadeli enflasyon beklentileri Temmuz ayında 0,1 puan azalarak yüzde 2,9 olmuştur.

Hanehalkı harcamalarında artış beklentisi Temmuz’da yüzde 5,2’den yüzde 5,4’e yükseldi. Hanehalkı gelirinde artış beklentisi Temmuz’da değişmeyerek yüzde 3,2’de kaldı.??????

Bu dönemde konut fiyat artışına ilişkin beklenti yüzde 2,9’dan yüzde 2,8’e geriledi. Benzin, gıda, üniversite harçları, sağlık ve kira maliyetleri için fiyat artışı beklentileri düştü.

Maliyet artış beklentileri, gıdada Eylül 2020, sağlıkta Kasım 2020 ve kirada Ocak 2021’den bu yana en düşük seviyelerini kaydetti.

ABD’de Temmuz ayı enflasyonu geçen hafta açıklandı

ABD’de geçtiğimiz hafta açıklanan verilere göre, Temmuz ayında Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) aylık bazda yüzde 0,2 ile beklentiler arasında, yıllık bazda ise yüzde 3,2 ile piyasa beklentilerinin altında arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu