Ekonomi

ABD’de Üretici Fiyat Endeksi Ekim’de Beklentilerin Altında Gerçekleşti

ABD’de Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) Ekim ayında yüzde 0,5 ile Nisan 2020’den bu yana en büyük aylık düşüşünü kaydederken, yıllık yüzde 1,3 artışla beklentilerin altında kaldı.

ABD Çalışma Bakanlığı Ekim ayı ÜFE verilerini açıkladı.

Buna göre ÜFE Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,5 oranında azaldı.

Nisan 2020’den bu yana en büyük düşüşü kaydeden verilerin bu dönemde yüzde 0,1 oranında artması bekleniyordu. ÜFE Eylül ayında yüzde 0,4 oranında arttı.

Ekim ayında üretici fiyatları yıllık bazda yüzde 1,3 oranında arttı.

Ekim ayında piyasa beklentilerinin altında gerçekleşen üretici enflasyonunun yıllık bazda yüzde 1,9 olması bekleniyordu. ÜFE Eylül ayında yıllık bazda yüzde 2,2 oranında arttı.

Çekirdek ÜFE aylık bazda değişmedi

Değişken gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek ÜFE Ekim ayında aylık bazda değişmedi ancak yıllık bazda yüzde 2,4 arttı.

Beklentilerin altında gerçekleşen çekirdek ÜFE’nin aylık bazda yüzde 0,3, yıllık bazda ise yüzde 2,7 oranında artacağı tahmin ediliyordu. Eylül ayında çekirdek enflasyon aylık bazda yüzde 0,2, yıllık bazda ise yüzde 2,7 oldu.

ÜFE, üretimde kullanılan girdi fiyatlarını ölçerek son ürün fiyatları ve manşet enflasyon hakkında ipuçları veriyor. ABD Merkez Bankası, ÜFE dahil tüm enflasyon göstergelerini takip ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu