Haber

Ahmet Taşgetiren: ‘Refah yeniden büyük oynuyor’

AK Parti ile YRP arasında yerel seçim ittifakı görüşmeleri sürüyor. YRP, aday listesini oluşturduğunu ve AK Parti’ye taleplerini kabul etmesi için 10 Şubat’a kadar süre verdiğini duyurdu.

Kararın yazarı Ahmet Taşgetiren, YRP’nin oylarını artıran bir parti olarak yükselişe geçtiğini belirterek, yerel seçim ittifakının arkasında daha büyük bir oyun planının olduğunu iddia etti. Taşgetiren’e göre Erdoğan’dan sonra AK Parti’nin yerini YRP alıyor.

Taşgetiren’in “YRP’nin oyun planı” başlıklı yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Yeniden Refah şüphesiz büyük oynuyor. ‘Büyük oynamak’ ne anlama geliyor?”

Elbette AK Parti’de oynuyorum.

YRP, ismiyle ve liderliğiyle ‘Erbakan misyonu’nu benimsiyor. Mesela Fazilet Saadet’in yoluna devam etmedi. AK Parti bunların arasında doğdu ve onları geri planda bıraktı. Erbakan Hoca’nın hem yasaklandığı hem de fiziksel olarak zayıfladığı dönemlerdi. Ancak kendi alanını savunma, hatta sahneye asansörle çıkma ısrarı vardı.

O dönem AK Parti’nin bölünmesine çok sert tepki vermişti. Whatsapp gruplarında ‘AK Parti’yi Siyonistler kurdu’ gibi sözler hâlâ dolaşıyor. Rahmetli Erbakan’da da ‘Bizans’ın çocukları’ deyimi vardı.

Fatih Erbakan, ‘Refah’ı benimseyerek bir anlamda babasının bıraktığı yerden yola çıktığını anlatmaya çalışıyor. Partinin yükselişinin önünü açan bu deklarasyonun ulaştığı bir toplumsal alan da var. YRP yöneticilerinin bu bölgenin önemli bir bölümünün uzun süredir Erdoğan’ın kontrolünde olduğunu gördüğü açık.

Onları geri almak…

Biliyorsunuz siyasetimizde ‘tapulu toprak’ metaforu var. Kimimiz yerleri ‘tapulu arazi’ olarak görüyor, kimimiz ise ‘oraya gecekondu yapılmaya çalışılıyor’ olarak algılıyor. Demirel, Özal’ı öyle mi gördü? AK Parti Erbakan’ın arazisine kurulmuş bir gecekondu muydu? Bunlar elbette tartışılabilir.

YRP sahneye çıktı ve ‘Erdoğan’dan sonra partinin başına kim geçecek?’ Soruların sorulduğu, varis arandığı bir dönemde gelir. Evet damatların ve oğullardan birinin ismi geçiyor ama bunlar da kolay görünmüyor. Erdoğan artık merhum Erbakan’ın fiziki zorluklarını yaşamıyor ama Fatih Erbakan’dan 20 küsur yaş büyük diyelim. Fatih Erbakan da babasının siyasi mirasında kendine yer bulmaya çalışıyor. Erdoğan paralel siyasi çizgide farklı bir parti kurarak Erbakan’ın halefi oldu. Fatih Erbakan şimdi paralel çizgide farklı bir partiden siyasi intikam mı alacak?

Refah’a tekrar baktığımda böyle bir ‘heyecan’ görüyorum. Doğal olarak bu uzun bir yolculuk. Mahalle çok modludur. Bir bakıma aynı kan ırkından olan atların yarıştığı bir yarıştır. Öte yandan toplumun ‘Değerler’le bağlantısı iktidarda veya muhalefette olan siyasetçiler şahsında sınanıyor.

Benim asıl endişe duyduğum şey bu pazarlıklarda ve güç oyunlarında değerlerin aşınmasıdır.” (HABER MERKEZİ)

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu