Ekonomi

Avrupa tahvillerine talep rekor hızla 1 trilyon euroya ulaştı

Bloomberg’in derlediği bilgilere göre yatırımcılar, Ocak ayında 221,5 milyar euro değerindeki tahvil ihracına 1 trilyon euronun üzerinde, yani yaklaşık 4,63 kat talep gösterdi. Böylece tahvil talebi rekor hızla 1 trilyon avroyu aştı. Talep, söz konusu eşiğin bir an önce aşıldığı 2021 yılından 10 gün önce 1 trilyon euro sınırını aşmıştı.

Rekor hızda oluşan talebi yorumlayan Robeco Portföy Yöneticisi Daniel Seçkin, “Bu talep yatırımcıların nakit fazlası ve ETF akışlarından oluşuyordu. “Bazı durumlarda yatırımcılar özellikle yüksek betaya sahip araçlara yöneldiler” dedi.

En büyük talep devlet tahvillerine, özellikle de İtalya’nın iki dilimlik 15 milyar euro ihracına yönelikti. Fransa’nın 25 yıllık yeşil tahvil ihracıyla birlikte yalnızca devlet tahvillerine olan talep bu ay 550 milyar euroya ulaştı.

Aviva Yatırımcı Tahvili Masası Lideri Ed Hutchings, devlet tahvili ihraçlarına ilişkin şunları söyledi: “Bu yıl neredeyse her tahvile güçlü talep vardı. “Özellikle İspanya’nın ihracatı yatırımcıya iyi bir değer sundu” dedi.

ihraççı Dışa aktarma boyutu Rica etmek
İtalya 15 milyar euro 155 milyar euro
ispanya 15 milyar euro 138 milyar euro
Fransa 8 milyar euro 98 milyar euro
Belçika 7 milyar euro 72 milyar euro
Portekiz 4 milyar euro 19,4 milyar euro
Polonya 3,75 milyar euro 9,6 milyar euro
İrlanda 3 milyar euro 44 milyar euro
Slovenya 1,5 milyar euro 6,8 milyar euro
Estonya 1 milyar euro 7,2 milyar euro

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu