Ekonomi

Borsa İstanbul, seçimlerin ardından haftaya sert düşüşle başladı.

Investing.com – Borsa İstanbul, seçimin ardından ilk işlem gününe sert düşüşle başladı.

BİST 100 endeks güne %6,38 düşüşle 4489,58 puandan başladı. Endeks geçen haftanın kapanış gününde %1 düşüşle haftayı 4.795,61 puandan kapattı.

Açılışta yaşanan sert düşüşün ardından Borsa İstanbul’dan yapılan açıklama ile devre kesicinin devreye alındığı açıklandı.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklama şöyle:

Geçen haftaki verilere göre Borsa İstanbul, haftayı yaklaşık %9’luk bir fiyat artışıyla kapatırken, geride kalan 3 haftanın ardından önemli bir toparlanma kaydetti. Bankacılık, geçen haftaki toparlanmanın önde gelen bölümüydü.

Borsa İstanbul haftaya devre kesici ile başladı

Borsa İstanbul’da seçime bir hafta kala dalgalanma şekillenirken, Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri sonrası ilk tepki sert satış oldu. BIST 100 yüzde 5’in üzerinde düşüşle açılırken, devre kesici devreye girdi. Geçen haftanın lokomotif şubesi olan bankalar açılışta yüzde 9,54 azalarak en çok satışa göre kesim oldu.

Piyasada yapılan yorumlar arasında seçimlerin 2. türe düşme ihtimalinin oldukça yüksek olması nedeniyle belirsizliğin ortadan kalkmaması borsada satış yükünü beraberinde getiriyor. Önümüzdeki 2 haftanın oldukça dalgalı geçeceği konusunda hemfikir olan uzmanlar, borsada satış baskısının devam etme olasılığına dikkat çekiyor.

Author: Günay Caymaz

Borsa verileri, gerçeğe uygun değer, sağlık durumu ve profesyonel grafikler başta olmak üzere yatırımlarınızdan faydalı çıkmanıza yardımcı olacak tüm araçlar InvestingPro’da. Katılmak için tıklayın.

haber-efeler.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu