Haber

Çin Devlet Başkanı Xi, Yemen Cumhurbaşkanlığı Liderlik Konseyi Başkanı ile görüştü

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 9 Aralık 2022’de Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde Yemen Cumhurbaşkanlığı Liderlik Kurulu Lideri Rashad Mohammed Al-Alimi ile bir araya geldi. (Fotoğraf: Huang Jingwen/Xinhua)

RİYAD, 10 Aralık (Xinhua) — Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Cuma günü Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde Yemen Cumhurbaşkanlığı Liderlik Kurulu Lideri Rashad Muhammed Al-Alimi ile bir araya geldi.

Görüşmede Xi, Çin’in Yemen’in egemenliğinin, bağımsızlığının, birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasını desteklediğini ve Yemen’deki tüm tarafları Yemen sorununu siyasi yollarla çözmeye teşvik ettiğini kaydetti.

Çin’in kapasitesi dahilinde Yemen’in yeniden inşasına yardım etmeye ve iki ülke arasındaki klasik dostane ilişkilerin sağlamlaştırılmasını ve derinleştirilmesini teşvik etmeye istekli olduğunu söyleyen Xi, Çin’in Çin-Arap ortak işbirliğini derinleştirmeyi ve kalkınma için yeni umutlar yaratmayı hedeflediğini söyledi. Çin-Arap ilişkileri. Yemen ile çalışmaya istekli olduğunu da sözlerine ekledi.

Yemen’in Çin ile uzun bir dostluk münasebetleri geçmişi olduğunu söyleyen Alimi, Çin’in Yemen’e, Çin halkına karşı dostane duygular besleyen Yemen halkının yıllarca hatırlayacağı şekilde yardım ve destek verdiğini söyledi.

Alimi, uluslararası etkinliklerde Yemen’i savunduğu için Çin’e şükranlarını dile getirdi ve Çin ile dostane alışverişleri ve iş birliğini güçlendirmeyi diledi.

Toplantıda diğerlerinin yanı sıra Ding Xuexiang, Wang Yi ve He Lifeng da hazır bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu