Haber

DBP Eşbaşkanı Bayındır’ın örgüt üyeliğinden 15 yıla kadar hapsi istendi.

Diyarbakır merkezli 9 ilde PKK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınarak tutuklanan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan hapis cezasıyla dava açıldı. 7 yıl, 6 aydan 15 yıla kadar.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tutuklu sanık Bayındır hakkında hazırladığı iddianame, 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

İddianamede terör örgütü PKK/KCK ve örgüt tarafından gerçekleştirilen saldırılara ilişkin ayrıntılı bilgilere yer verildi.

İddianamedeki kimliği belirsiz tanık Firar, şunları söyledi:

“Diyarbakır’daki DBP il binası, KCK’nın şehirdeki genel merkezi olarak kullanılıyor. Binanın en üst katındaki toplantı salonunda vatandaşların ve basının katılımıyla olağan toplantılar yapılıyor. Binanın bodrum katında , sadece KCK üyeleri ve çok güvenilen örgütte söz sahibi ‘kadro’ örgütünün üyeleri katılabilir, gizli toplantılar yapılır.

Gizli tanık Ezel ise ifadelerinde, “Bayındır, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Eğitim-Sen’de sorumlu bir şekilde çalışırdı. Eğitim-Sen arasında köprü vazifesi görür, ideolojik eğitimler verirdi. .” sözlerini kullandı.

İddianamede, Bayındır’ın terör örgütü PKK/KCK’nın talimatları doğrultusunda ve terör örgütünün kontrolündeki internet siteleri ve basın yoluyla yaptığı davetler sonucunda çok sayıda eylem, miting ve basın açıklamasına katıldığı kaydedildi. .

İddianamede, zanlının örgüte bağlı internet sitelerinde örgütsel olarak değerlendirilebilecek bir röportaj verdiğinin belirlendiği belirtildi.

İddianamede, zanlının “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçunu, silahlı terör örgütü PKK ile organik bağı olması, örgüt bünyesinde faaliyet göstermesi, örgütün hiyerarşik yapısı içinde hareket etmesi ve bu yapıya dahil edilmiş, organizasyon faaliyetlerine ve toplantılara katılmıştır. ” sözleri yer aldı.

İstenen ceza

İddianamede Bayındır’ın “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Diyarbakır merkezli 9 ilde 23 Aralık 2022’de terör örgütü PKK’ya yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 15 zanlıdan Bayındır ve Hayrettin Altun tutuklanırken, 13 zanlı da kontrol kararlarıyla serbest bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu