Haber

Edirne’de ‘tüm eski binalar gözden geçirilmeli’ uyarısı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Edirne İl Uyum Meclisi temsilcisi, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler sonrası alınacak tedbirler için basın toplantısı düzenledi.

Edirne İl Müfettişi, Harita Yüksek Mühendisi Yılmaz Eren, Osmanlı Devleti’ne 92 yıl başkentlik yapan kentte eski yapı stokunun fazlalığına dikkat çekti.

‘Eski binaları gözden geçirin’

Eren, yüzlerce tarihi yapının bulunduğu kentte önlem alınması ve eski yapıların gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Edirne’deki zemin durumuna dikkat çeken Eren, şunları söyledi:

“Toprak durumu kötü”

Edirne bildiğiniz gibi İpsala ve Enez gibi bir alüvyon sahası üzerinde. Sarsıntı bölgesinden biraz uzaktayız, 4. derece deprem bölgesine giriyoruz ama zemin durumu sıkıntılı. Zemin koşulunun zor olduğu yerlerde binayı ne kadar sağlam yaparsanız yapın zemini iyi etüd etmediyseniz uyumsuzluk oluyor. Bunu Kahramanmaraş’ta, Hatay’da gördük. Edirne Belediyesi’nin de bu konuda bir çalışması var.

“Daha önce yapılmalıydı”

Altında iş yeri olan binaları denetliyorlar, bu güzel bir çalışma ama bence yeterli değil. Daha önce yapılmalıydı. Bence Edirne’deki bütün eski yapılar gözden geçirilmeli. Yani zemin ve bina ilişkisinin de çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. Burada TMMOB’a da büyük iş düşüyor. Belediye ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü de devreye girip bizden yardım isterse, seve seve iş gücümüzü katarız.

“Buralar geliştirilirken gerçekten ihtiyaç var mı?”

İmar barışından yararlanan yapıların mutlaka gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Eren, şöyle konuştu: “Edirne ve çevresinde 1.derece tarım arazileri için imar hazırlıkları var. Bunları görüyoruz, yaşıyoruz, bir hareketlenme var. Üzülerek belirtiyoruz ki buralar mimari ve mühendislik hizmeti almadan imar planlarına giriyor. Bu konuda da uyaralım.Buralar imar için açılırken gerçekten ihtiyaç var mı?Zemin durumu nedir?Bunların iyice araştırılması gerekiyor.”söz konusu.

“Çalışmalara katkı sağlayacağımızı beyan ederiz”

TMMOB Edirne İKK Temsilcisi Hakim Kurtdere, kamu yararına yapılacak her türlü olumlu çalışmada mesleki bilgi ve birikimlerini paylaşmaya hazır olduklarını kaydetti.

Kurtdere dedi ki:

Bizler TMMOB üyesi mühendis, mimar ve şehir plancıları olarak yapılması gereken ne varsa halkımız yararına yapacağımızı ve üzerimize düşen tüm çalışmalara katkı sunacağımızı beyan ederiz. AFAD, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve diğer sivil toplum kuruluşlarının ülkemiz ve Edirne için yapacakları her türlü çalışmada yer almaya, mesleki bilgi ve birikimlerimizi paylaşmaya hazır olduğumuzu beyan ederiz.

“Seçim odaklı popülist yaklaşımlarla sorunlar çözülemez”

Sorunun kamuoyunda, analizin kamuoyunun sorumluluğunda olduğunu kaydeden Kurtdere, şöyle devam etti:

Bu sorunlar, hükümetlerin seçim odaklı popülist yaklaşımlarıyla çözülemez. Bilim ve teknolojiden uzak imar barışı gibi uygulamalar bu meseleleri sadece derinleştirecektir. Bundan sonraki süreçte bu tür uygulamalara asla taviz verilmemeli, imar mevzuatı uzun vadeli kalıcı analizlerle hazırlanmalı ve yapılar mevzuata uygun olarak devlet kurumlarınca denetlenmelidir. Şantiye yönetimi uygulaması düzenlenerek sadece bir şantiyeye mimar-mühendis atanmalıdır. İmar mevzuatının gerektirdiği tüm mühendislik dallarının projeleri ilgili kurumlar tarafından talep edilmeli ve denetlenmelidir.

“Şarj etmeyin”

Statik denetimlerin de kamu kurumları tarafından yapılması gerektiğini belirten Kurtdere, şu ifadeleri kullandı:

Bunlar için herhangi bir bedel talep edilmemelidir. Bina sahiplerinin ve bağımsız bölümlerin bina ile ilgili tüm projelere ulaşımı kolaylaştırılmalıdır. İl genelinde meydana gelebilecek afetlerle ilgili çalıştay, panel gibi etkinlikler sık ​​sık yapılmalı, başta TMMOB bileşenleri ve üniversite öğretim üyeleri olmak üzere ilgili disiplinlerden uzman katılımcılar davet edilmelidir. Sonuçlar kamuoyu ile de paylaşılmalıdır. Bu soru, sorun, tespit ve önerilerimizi ortaya koyduktan sonra TMMOB Edirne bileşenleri olarak atılacak her olumlu adımda üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha belirtmek isteriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu