Ekonomi

Emirates, kargo kapasitesini artırmak için Boeing ve Airbus kargo uçaklarını değerlendiriyor

Emirates’in kargo şefi Nabil Sultan’a göre Emirates havayolu, önümüzdeki on yılda kargo kapasitesini ikiye katlama stratejisinin bir parçası olarak Boeing 777-8 kargo uçakları veya Airbus 350F’ler sipariş etmeyi düşünüyor. Kararın 2027 yılına kadar verilmesi bekleniyor ve Pazartesi günü Singapur’da düzenlenen bir endüstri konferansında duyuruldu.

Potansiyel siparişe ek olarak Dubai merkezli havayolu, 100’den fazla Boeing 777 yolcu uçağından ve iki adet ıslak kiralama 747 kargo uçağından bazılarını kargo uçağına dönüştürmeyi düşünüyor. Bu hamle, tamamen Boeing kargo filosunu tamamlayacak ve şirketin uzun vadeli planlarıyla uyumlu olacak.

Havayolunun kargo bölümü Emirates SkyCargo, geçen mali yılda 4,9 milyar dolar gelir elde ederken, Qatar Airways’in 5,6 milyar dolar gelir elde eden hava kargo bölümü ve FedEx Corp. ile yakın rekabet içindeydi. Bu üç kuruluş dünya çapındaki en büyük kargo taşıyıcıları arasındadır.

Emirates SkyCargo, önümüzdeki on yılda Airbus A380’lerini geniş gövdeli uçaklarla değiştirmeyi ve 10 Boeing 777-300ER yolcu jetini kargo kullanımına dönüştürmeyi hedefliyor. Bu strateji, özellikle Noel dönemi öncesinde hava kargo hizmetlerine yönelik artan talebi karşılamaya yönelik daha geniş bir çabanın parçası.

COVID-19 salgını sırasındaki zirve seviyelerden düşüşe rağmen kargo getirileri, salgın öncesi oranların %20 üzerinde kalmaya devam ediyor. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği, ağustos ayında küresel hava kargo talebinde yıllık %1,5 büyüme kaydederek bu sektörde son 19 aydaki ilk büyümeyi kaydetti.

Bu planlara ek olarak Emirates’in 200 adet geniş gövde uçak siparişi de bulunuyor. Bu stratejik hamlelerin birleşimi, havayolunun küresel hava kargo segmentindeki ayak izini genişletme konusundaki kararlılığının altını çiziyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu