Ekonomi

F-16 modernizasyonu için imzalar atıldı

TAI tarafından gerçekleştirilecek proje ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki tüm F-16 Blok-30 uçakları ve F-16 Blok-30/40/50 uçakları modernize edilecek. İmza töreninde konuşan Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, F-16 uçaklarının 1980’li yıllardan itibaren Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girmeye başladığını ve bugüne kadar Hava Kuvvetleri Komutanlığının vurucu unsuru olduğunu söyledi.

2025 yılında tamamlanacak

F-16 uçaklarının milli aviyonik ekipmanlarla modernizasyonu, milli mühimmat ve podların uçağa entegrasyonuna yönelik yazılım ve donanım değişikliklerini içeren Milli Görev Bilgisayarının Geliştirilmesi (ÖZGÜR) Projesi kapsamındaki geliştirme uygulandı. Cumhurbaşkanlığı tarafından 2 adet F-16 Blok-30 uçağı teslim alınmış ve Mayıs ayında kabul faaliyetleri tamamlanmıştır. Görgün, “Envanterdeki tüm F-16 Blok-30 uçaklarına hem yapısal iyileştirme hem de ÖZGÜR modernizasyonunun uygulanmasına yönelik çalışmalar devam ediyor ve modernizasyonları 2025 yılı sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz.”

SSB’den yapay zeka destekli yeni proje

Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyacını karşılamak üzere Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından “Yapay Zeka Destekli Önleyici Kolluk Uygulama Sistemi (SAHE) Projesi” adlı yapay zeka tabanlı karar güçlendirme yazılım sistemi geliştirilecek. SSB tarafından Jandarma Genel Komutanlığı’nın ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla başlatılan ve Data Boss AŞ ana yükleniciliğinde yürütülecek KAHIN Projesi’nin imza töreni, 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda gerçekleştirildi.

Proje ile sorumluluk alanlarında hırsızlık, uyuşturucu, trafik, göç, terör ve diğer hataların önlenmesi amacıyla her bir kabahat türü için yapay zeka tabanlı zamansal ve mekansal kabahat yapacak karar pekiştirme yazılım sistemi geliştirilecektir. Jandarma Genel Komutanlığı. Proje kapsamında uzman çalışan tarafından kural bazlı olarak suç kalıplarının tanımlanması, tanımlanan kabahat kalıpları üzerinden anormalliklerin tespit edilmesi ve önleyici aksiyonların alınması da mümkün olacaktır.

haber-tosya.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu