Haber

Filistin Devlet Başkanı Abbas, İrlanda Dışişleri Bakanı Martin ile görüştü

Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas, İrlanda Dışişleri Bakanı Micheal Martin ile Filistin’deki durumu ve siyasi gelişmeleri ele aldı.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın haberine göre Abbas, İrlanda Savunma Bakanı olarak da görev yapan Dışişleri Bakanı Martin’i Ramallah’taki Cumhurbaşkanlığı konutunda kabul etti.

Filistin Devlet Lideri Abbas, İrlanda Dışişleri Bakanı’na Filistin topraklarındaki durum, siyasi süreçteki gelişmeler ve İsrail’in Filistin’e yönelik ihlalleri hakkında bilgi verdi.

Abbas, “İsrail işgalci yetkililerin tek taraflı eylemlerinin ve yerleşimci terörünün devam etmesi, sahada gerilimin artmasına neden olmakta ve bölgeyi, sonuçlarını kimsenin öngöremeyeceği bir gerilim ve şiddet ortamına sürüklemektedir. ” söz konusu.

Kötüleşen durumun önlenmesini talep eden Abbas, uluslararası meşruiyet kararlarının uygulanması için etkili uluslararası müdahaleye davet etti.

Ülkesinin İrlanda ile bağlarını iki halkın yararına geliştirme arzusunda olduğuna değinen Abbas, İrlanda’nın Filistinli öğrencilere sağladığı burs desteğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Filistin Devlet Başkanı, İrlanda’nın Avrupa Birliği üyeliği yoluyla barışın sağlanmasında oynayabileceği rolün önemini vurguladı.

İrlanda Dışişleri Bakanı Martin de ülkesinin iki devletli çözümü desteklediğini belirterek, İrlanda’nın Filistin halkına, özellikle Filistinli öğrencilere burs sağlamaya devam edeceğini söyledi.

Bakan Martin dün İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen ile görüştü.

İrlanda, Filistin’e destek veren Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor. Dublin yönetimi, 1980 yılında Filistin devletinin kurulmasını destekleyen ilk Avrupa Birliği (AB) ülkesi oldu. 2014 yılında İrlanda Parlamentosu’nun önce üst, ardından alt meclisi, hükümetten Filistin devletini tanımasını isteyen bir karar kabul etti.

İrlanda’nın işgal altındaki Batı Şeria’daki Ramallah’ta bir temsilciliği, Filistin’in ise Dublin’de bir diplomatik temsilciliği bulunuyor. Ancak İrlanda artık Filistin’i bağımsız bir ülke olarak tanımıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu