Haber

Gürsel Erol: Büyükşehirlerde Memur Olarak Görev Yapan Emniyet Mensuplarının Tayini Çıktığı Zaman Hepsinin Eli Kolu Titrer Hâle Geldi.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, TBMM Genel Kurulu’nda “Polis lojmanı sırası gelenin en azından bir konut edinme, bir lojman edinme hakkı vardı ama şimdi hepsi talan edildi. Satıldığı için büyükşehirlerde memur olarak görev yapan Emniyet mensuplarının tayini çıktığı zaman hepsinin eli kolu titrer hale geldi. ‘Biz burada nasıl yaşarız? Konut kirasını nasıl öderiz? Çocuklarımızın eğitim masraflarını nasıl karşılarız?’ diye sorunlar yaşamaya başladılar” dedi.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, dün TBMM Genel Kurulu’nda emniyet mensuplarının yaşadığı sıkıntılara ait konuştu. Erol, İçişleri Komisyonu’yla birlikte bir çalışma yapılarak emniyet mensuplarının sosyal haklarının ve özlük haklarının düzenlenmesini talep etti. Erol, şunları söyledi:

“EMNİYET GÜÇLERİ BU KADAR EMEĞİN, BU KADAR SORUMLULUĞUN KARŞILIĞINI ALIYORLAR MI? ALMIYORLAR”

“Türkiye’de kurumsal olarak kamu vazifelileri ismine her alanda yetki alanı olan ve sorumluluk alan ve risk alan teşkilatların başında Emniyet mensupları gelmekte. Niçin? Bakın, bir pandemi süreci yaşadık, bir salgın hastalık süreci yaşadık; bütün devlet daireleri kapanırken konutta çalışma usulü uygulanırken emniyet güçleri sokaktaydı, emniyet güçleri hastanedeydi yani nerede muhtaçlık duyulduysa orada var oldular ve sağlıkçılardan sonra pandemi sürecinde en fazla hayatını kaybeden de Emniyet mensupları. Sel baskını oluyor, emniyet güçleri orada; sarsıntı oluyor, emniyet güçleri orada; toplumsal aktiviteler oluyor, emniyet güçleri orada. Ancak, emniyet güçleri bu kadar emeğin, bu kadar sorumluluğun karşılığını alıyorlar mı? Almıyorlar.

“POLİS LOJMANLARININ HEPSİ YIKILDI, HEPSİ SATILDI VE HEPSİ ÖZELLEŞTİRİLDİ”

Eskiden, İstanbul üzere, Ankara üzere, İzmir üzere büyükşehirlerin hepsinde polis lojmanları vardı; bu polis lojmanlarının hepsi yıkıldı, hepsi satıldı ve hepsi özelleştirildi. En azından, devlet, oraya giden polis memurunun barınma ve konut meselesini çözmek için… Polis lojmanı sırası gelenin en azından bir konut edinme, bir lojman edinme hakkı vardı lakin artık hepsi talan edildi. Satıldığı için büyükşehirlerde memur olarak vazife yapan Emniyet mensuplarının tayini çıktığı vakit hepsinin eli kolu titrer hale geldi. ‘Biz burada nasıl yaşarız? Ev kirasını nasıl öderiz? Çocuklarımızın eğitim masraflarını nasıl karşılarız?’ diye meseleler yaşamaya başladılar. Sayın Bakan Yardımcım, Sayın Komite Liderim; Emniyet mensuplarının toplumsal haklarının düzeltilmesiyle ilgili, en kısa müddette İçişleri Kuruluyla birlikte bir çalışma yaparak Emniyet mensuplarının toplumsal haklarının ve özlük haklarının düzenlenmesiyle ilgili talebimi bu kürsüden yenilemek isterim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu