Haber

Hamas militanının elini sıktı… İsrailli Rehine Gazze Tünellerinde Yaşananları Anlattı

Hamas’ın dün serbest bırakmasıyla bir militanın elini sıkıp veda eden İsrailli rehine Yochaved Lifshitz, tedavi gördüğü hastanede basına açıklama yaptı. Gazze tünellerinde yaşananları anlattı Lifshitz ayrıca İsrail ordusunun savunma sistemini de eleştirdi.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları tarafından serbest bırakılan iki rehineden biri olan 85 yaşındaki İsrailli Yochaved Lifshitz’in bir militanla vedalaştığı görüntüler sosyal medyada gündem oldu.

Tel Aviv’deki İçilov Hastanesi’nde tedavi gören yaşlı kadın, Gazze’deki tünellerde yaşananlarla ilgili basına açıklama yaptı.

Kassam Tugayları’nın Gazze Şeridi’ndeki tünellerini “örümcek ağına” benzeten Lifshitz, onlara gereken muamelenin yapıldığını belirterek şöyle konuştu:

‘Önce 25 kişinin toplandığı büyük bir salona geldik. Birkaç saat sonra insanları ayırıp ayrı bir odaya koydular. Yanımızda bir doktor vardı ve birkaç günde bir olup biteni görmeye geliyordu. Doktor mutlaka ilaç getiriyordu. Toplamda beş kişiydik ve her birimizin bir koruması vardı. Davranışları iyiydi, her ayrıntısıyla bizimle ilgilendiler.’

Lifshitz, “(Kassam Tugayları) bize Kuran’a inanan insanlar olduklarını ve bize zarar vermeyeceklerini söylediler. Tünellerde yaptıkları koşulların aynısını bize sağladılar. Ekmekle birlikte beyaz peynir ve salatalık yedik. aynı onlar gibi.” dedi.

İsrail ordusunu sert bir şekilde eleştiren Lifshitz, “500 milyon dolar bariyerinin hiçbir faydası olmadı” dedi.

Yaşlı kadın, 7 Ekim’de El Kassam Tugayları’nın güvenlik bariyerini aştığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

‘Birçok insan bariyere geldi; 2 milyar şekele (yaklaşık 500 milyon dolar) mal olan bu bariyerin zerre kadar faydası olmadı.

Başımıza geleceğini hiç düşünmediğimiz bir cehennemi yaşadım. Kibbutz’larımıza saldırdılar, evlerimize saldırdılar, çocukları ve yaşlıları kaçırdılar. Bizi tünellere götürdüler. ‘Yolda tüneller canımı çok acıttı.’söz konusu.

Dün gece serbest bırakılırken Hamas yetkililerinin elini sıkarken görülen İsrailli kadın, bunu neden yaptığı sorusuna şu yanıtı verdi: “Bize çok iyi davrandılar, her türlü ihtiyacımızı karşıladılar.” şeklinde cevap verdi.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları dün, Mısır ve Katar’ın arabuluculuğunda İsrailli tutuklular Yocheved Lifshitz ve Nurit Yitzhak’ı ‘tek taraflı olarak’ serbest bıraktığını duyurdu.

Kassam Tugayları, Tel Aviv’in, esirlerin serbest bırakılması konusunda İsrail’e dayattığı koşulları ihlal etmesine rağmen. ‘İnsani ve sağlık nedenleriyle’2 sivili serbest bıraktıklarını açıkladı.

Lifshitz ve Yitzhak, dün gece Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı’nda Kızıl Haç yetkililerine teslim edildi.

Mısır televizyonu, Refah Sınır Kapısı’ndan ülkeye getirilen iki yaşlı İsrailli kadının görüntülerini yayınladı.

bozuyuk-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu