Haber

Hasan Subaşı: Yokluk ve Yoksulluğa Aileler Ne Kadar Dayanabilir Bilinmez Ama Gelişmekte Olan Öğrencilerimizin Gördükleri Zararı İlerde Telafi Etmek…

İYİ Parti’nin öğrencilere beslenme desteği sağlanması amacıyla verdiği araştırma önergesinin TBMM Genel Kurulu’nda öne alınması önerisi AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. YETERLİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, “Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İYİ Parti, CHP ve HDP’nin okullarda bir öğün fiyatsız sağlıklı yemek verilmesi için Ulusal Eğitim Bakanlığı bütçesine ödenek konması için farklı ayrı verdikleri ek bütçe teklifi de yeniden iktidar tarafından reddedilmişti. İktidar milletvekillerine sormak istiyorum; siz yoksulluğun, açlığın farkında değil misiniz? Kendinizi kandırıyor ve her şey yolunda, aç açık yok diye mi düşünüyorsunuz? Yokluk ve yoksulluğa aileler ne kadar dayanabilir bilinmez ancak gelişmekte olan öğrencilerimizin gördükleri ziyanı ilerde telafi etmek mümkün olmayabilir” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda bugün, İYİ Parti’nin öğrencilere beslenme desteği sağlanması amacıyla verdiği araştırma önergesinin öne alınması önerisi görüşüldü. Önerinin gerekçesini açıklayan İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, şunları söyledi:

“YÜZDE 100’Ü AŞAN ENFLASYONLA DA BU YÖNETİM ANLAYIŞIYLA DA ÇIKIŞ YOLU KALMADIĞI BİR GERÇEKLİKTİR”

“Ülke ekonomisinin bilgiye dayalı olmayan liyakatsiz kadroların yönetiminde gelinen nokta, 156 ülke arasında sefalet endeksinde dünyada birinci sıraya yükseldiğimiz acı gerçeğidir. Toplumun yüzde 70’ler düzeyinde yoksulluk sonunun altında yaşadığı, yüzde 50’nin üzerinde insanımızın da açlık sınırının altında asgari ücretle ayakta kalmaya çalıştığı, maalesef günümüzün tablosudur. Yüzde 100’ü aşan enflasyonla da bu idare anlayışıyla da çıkış yolu kalmadığı da bir gerçekliktir.

İnsanlarımız büyük ölçüde mağduriyet yaşarken eğitim gören gelişme çağındaki çocuklarımız ise en büyük ziyanı görenlerdir ve gelişmeleri olumsuz etkilenmektedir. Partimizin ‘Rüzgar Gülü’ projesi, istihdamdan mahallî iktisada, yoksulluktan gelir eşitsizliğine kadar çok istikametli bir kalkınma projesi olarak tasarlanmıştır. Tekrar bu proje kapsamında, eğitim gören çocuklarımızın eşit seviyede beslenmelerine katkı sağlamak hedeflenmiştir. Öğrencilerin gerçek, istikrarlı beslenerek zihinsel ve bedensel sıhhatleri açısından desteklenmesi temel gayedir.

“PROTOKOL, MAKAM OLURU OLMADIĞI GEREKÇESİYLE İLÇE KAYMAKAMI TARAFINDAN İPTAL EDİLMİŞTİR”

Antalya Demre’nin başarılı belediye lideri Okan Kocakaya tarafından birinci uygulama başlatılmış ve muvaffakiyetle sürdürülmüştür. 2021-2022 eğitim-öğretim yılında İlçe Eğitim Müdürlüğü ve Demre Belediyesi ortasında 17 Mayıs 2021 tarihinde imzalanan protokol ile öğrencilerimizin sağlıklı, istikrarlı ve hijyenik beslenmelerinin denetimini sağlamak maksadıyla diyetisyen denetiminde hazırlanan farklı menüler ile haftanın 5 günü okul bünyesindeki tüm okul öncesi öğrencileri kapsayacak formda proje hayata geçirilmiştir. 2022-2023 eğitim-öğretim yılında da okul öncesi eğitim kurumlarının yanı sıra ilçe genelinde yer alan tüm ilkokul öğrencilerini de kapsayacak halde proje genişletilmek istenmiştir. Lakin protokol, makam oluru olmadığı gerekçesiyle ilçe kaymakamı tarafından iptal edilmiştir. Bildiriminden çabucak sonra ilgili protokolün devam edebilmesi için belediye 16 Eylül 2022 tarihinde makam oluru için tekrar başvuruyor, lakin yanıt alınamıyor.

Pandemi sürecinde Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri ve öbür belediyelerin kampanyalarıyla gereksinim sahiplerini desteklemek ismine toplanan bağış fiyatlarının nasıl İçişleri Bakanlığı’nın sürpriz bir genelgesiyle 31 Mart 2020 tarihinde engellendiği hala hafızalarımızdadır. Meğer merkezi idare ve mahallî idareler, birbirleriyle iki çarkın dişlileri üzere birlikte ahenk içinde çalışarak fayda sağlayan devlet yapısını oluşturur. Mahallî idareler, sıkıntı vakitlerde halka en çabuk ulaşabilecek kamu kurumlarıdır. Bu ahengi bozmak, devletin işleyiş biçimini bozmak demektir.

“ÖĞRENCİLERİMİZİN GÖRDÜKLERİ ZARARI İLERDE TELAFİ ETMEK MÜMKÜN OLMAYABİLİR”

Yine geçtiğimiz günlerde, 3 Kasım 2022 günü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İYİ Parti, CHP ve HDP’nin okullarda bir öğün fiyatsız sağlıklı yemek verilmesi için Ulusal Eğitim Bakanlığı bütçesine ödenek konması için farklı başka verdikleri ek bütçe teklifi de tekrar iktidar tarafından reddedilmişti. İktidar milletvekillerine sormak istiyorum; siz yoksulluğun, açlığın farkında değil misiniz? Kendinizi kandırıyor ve her şey yolunda, aç açık yok diye mi düşünüyorsunuz? Yokluk ve yoksulluğa aileler ne kadar dayanabilir bilinmez ancak gelişmekte olan öğrencilerimizin gördükleri ziyanı ilerde telafi etmek mümkün olmayabilir.

İYİ Parti’nin önerisi hakkında kelam alan HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy ise şöyle konuştu:

“TARİHİN EN BÜYÜK DERİN YOKSULLUĞU İÇERİSİNDEYİZ”

“Tarihin en büyük derin yoksulluğu içerisindeyiz. Ekonomik krizle birlikte artan yoksulluk, enflasyon artışı, bütün ailelerin ısınma, barınma, ulaşım ve besine ulaşım konusunda önemli olarak badirede olduğu bir devrin içerisindeyiz. Bundan en fazla etkilenen de maalesef çocuklar. Bilhassa okula giden çocukların sağlıklı beslenmesi konusunda ailelerin yükü ve ıstırabı önemli olarak artmış durumda. Türkiye’de bugün her beş çocuktan biri yeterli ve besleyici gıdaya ulaşamıyor. ve her dört çocuktan biri ise okula maalesef aç gidiyor. TÜİK rakamlarında bile bu tespit edilmiş durumda.

20 Nisan 2022’de TÜİK bir rapor açıklıyor; ‘İstatistiklerle Çocuk 2021’ raporu. Bu raporda, fakir çocuk sayısı 7 milyon 378 bine ulaşmış. Yani Türkiye, 30 Avrupa ülkesi ortasında en yüksek çocuk yoksulluğu oranına sahip ülke haline gelmiş. Yeniden Kamu Denetçiliği Kurumu’nun 2021 datalarına nazaran, fakirleşen her dört çocuklu aileden biri, bir gün yahut daha uzun müddet gıdasız kalıyor. Yaşanan yoksulluktan en fazla ziyan gören ise yeniden maalesef çocuklarımız.

“YOKSUL AİLELERİN ÇOCUKLARI ÇALIŞMAK ZORUNDA BIRAKILIYOR”

Çocuklar et, süt, yumurta yer ve bunlar sağlıklı beslenmeleri için olmazsa olmazdır. Sütün litresi olmuş 32 lira, etin kilosu olmuş 180 lira, yumurtanın kolisi 75 lira. Fiyatlar buyken ailelerin değerli bir çoğunluğunun okul öncesi yahut okul çağındaki çocuklarının beslenme problemini çözmesi mümkün mü? Yoksulluk, çocukların sıhhatini etkiliyor ve bilhassa bedensel, zihinsel ve duygusal gelişimine ziyan veriyor. Tıpkı vakitte yoksulluk, çocukları öldürüyor, eğitim haklarını engelliyor. Fakir ailelerin çocukları çalışmak zorunda bırakılıyor.

Biz, nitekim çocuk yoksulluğuyla gayret konusunun bu Meclis’in asli görevi olması gerektiğini savunuyoruz. Çocukların yaşam hakkı için, temel gıdaya erişimi hakkı için, eğitim hakkı için Meclis, şirketler yararına değil, bizzat kamunun bütün olanaklarını çocukların yararına kullanmak zorundadır.

İYİ Parti’nin küme önerisi kelam alan CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan da şunları söyledi:

“NE YAZIK Kİ ARTIK DERİN YOKSULLUĞU KONUŞUYORUZ”

“AK Parti, 2002 yılında ‘3Y’ ile gayret edeceğini söyledi. Lakin 20 yıl içinde bu ‘Y’ler kat kat arttı. Yolsuzluklar, Sayıştay raporlarında artık ciltlere sığmıyor. TÜİK’in ekim ayı tüketici enflasyonunu yüzde 85. ENAG ise halkın hissettiği enflasyonu yüzde 185 olarak açıkladı. Siz, bu enflasyon rakamlarının açıklanmasını bile yasakladınız. Türkiye’yi son yıllarda en ağır ekonomik krize sürüklediniz. Ülkeyi ‘enflasyon şampiyonlar ligi’ne soktunuz. AKP ve ortağının dayanak verdiği iktisat siyasetleri sayesinde bugün toplumda ne yazık ki artık derin yoksulluğu konuşuyoruz.

Ücretli insanların maaşları enflasyon altında ezilmekte, halk şuurlu olarak fakirleştirilmektedir. Fiyatlı çalışanların ulusal gelirden aldıkları hisse, 2020 yılında yüzde 36,8 iken 2022 yılında ise yüzde 25,4’e gerilemiştir. Vatandaşların yüzde 29’u temel gereksinimlerini karşılayamaz durumda, yapılan araştırmalarda her dört şahıstan birinin geçinemediği apaçık ortadadır.

“ÇOCUKLAR YETERLİ KAHVALTI YAPMADAN BOŞ BESLENME ÇANTALARIYLA OKULA GİDİYOR”

Dört kişilik bir ailenin kâfi ve istikrarlı beslenmesi için gereksinim duyduğu gelir, yani yoksulluk hududu 25 bin TL’ye ulaşmıştır. Tüm bu datalara nazaran vatandaş kâfi temel besine ulaşamıyor, çocuklar kâfi kahvaltı yapmadan boş beslenme çantalarıyla okula gidiyor. Yetersiz beslenme nedeniyle derslere adapte olamayan, açlıktan baygınlık geçiren öğrenci haberlerini ne yazık ki çabucak hemen her gün okuyoruz. Bunlar sizin vicdanınızı hiç sızlatmıyor mu?”

Öneri, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu