Teknoloji

Hemen oyunuzu verin: Oxford Sözlüğü, yılın kelimesini sizin seçmenizi istiyor

Yılın Oxford sözü, ekseriyetle Oxford Sözlüğü’nün çeşitli farklı baskılarında editörler tarafından seçilir, lakin bu yıl büyük bir değişiklik yapılıyor. Kimileri tarafından bir yanılgı olarak tanımlanabilecek bir biçimde, halkın yılın kelamı için oy kullanmasına müsaade veriyorlar. İnternet üzerinde gereğince vakit geçirdiyseniz, bunun neden berbat bir fikir olabileceğini iddia edebilirsiniz.

Neyse ki seçilebilecek sözler sonlandırılmış durumda. Var olan tüm sözleri sunmak yerine, bize üç söz ortasında bir seçim veriliyor. Bu tabirler:

  • Metaverse
  • #IStandWith
  • Goblin Mode (Goblin Modu)

Metaverse, artık muhtemelen özel bir tanımlamaya muhtaçlık duymuyor ve muhtemelen bu sözün yıl içerisindeki yaygınlığını görmüşsünüzdür. #IStandWith, toplumsal medyada makul nedenlerle dayanışmaya yardımcı olmak için tasarlanmış bir etiket.

Goblin Modu ise biraz daha farklı. Dictionary.com’a göre Goblin Modu, “sosyal normlara veya beklentilere bağlı kalmaya bakılmaksızın temel alışkanlıklara ve faaliyetlere kasıtlı ve utanmadan teslim olan ve bunlara düşkün bir davranış tarzı için argo bir terimdir.”

Temelde insanlar “Goblin Moduna” geçtiğinde hiçbir şeyi önemsemezler. Sürekli evde dururlar, duş almazlar, akşam 5’te hala pijamalarıyla dururlar, akşam yemeğinde çikolata ve cips yiyebilirler. Bu, bilhassa son birkaç yıl içerisinde hepimizin kısmen de olsa deneyimlemiş olabileceğimiz bir ömür biçimi.

Bu söz teknik olarak 2009’dan beri ortalıkta dolaşıyor, lakin 2022 yılında nitekim hayat buldu.

Kelimeler için oylama 2 Aralık Cuma günü sona eriyor. Siz de oy vermek istiyorsanız, buraya tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu