Haber

Hüseyin Çelik ‘vaaz tartışmasına’ tepki gösterdi: Kuzey Kore gibi…

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde Kaymakam Burak Akeller’in İmam MK’yi ‘hutbe’ nedeniyle dövdüğü iddiasının ardından başlayan tartışmaya eski AK Partili Bakan Hüseyin Çelik de katıldı.

Olayla ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yapan Çelik, tek tip vaaz uygulamasını “darbe dönemi icadı” olarak eleştirdi.

Çelik’in yazısı şöyle:

’23 NİSAN ÇOCUĞU GİBİ’

“Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde kaymakamın imamı dövdüğü iddiası ve ardından gelen tartışmalar elbette başlı başına vahimdir.

Bu olay vesilesiyle Türkiye genelinde merkezi ve tek tip vaaz sorunu mutlaka tartışılmalıdır. Tek tip vaazların darbe zamanlarının icadı olduğunu hepimiz biliyoruz. Laiklik, din devlete; Demek ki devletin dine karışmaması gerekiyor.

Ancak İslam dünyasında Emeviler’den bu yana devlet, dini kendi emri altına almış ve devletleri yönetenler, dünyevi saltanatlarını sağlamlaştırmak için dini acımasızca kullanmışlardır.

Ne yazık ki bu durum Cumhuriyet döneminde laiklik ilkesinin kabul edilmesinden sonra da devam etti. Elbette her şehrin, ilçenin, mahallenin dini ihtiyaçları ve vaazlarla gündeme getirilen sorunlar her zaman aynı olmuyor.

Öncelikleri belirleme yetkisi mutlaka il ve ilçe müftüleri ve din adamlarına aittir. Ancak tek tip, dayatmacı ve hakikati hapseden devlet aklı müftüye ve imama güvenmemektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve dolayısıyla devletin, her hafta 23 Nisan şiirleri dağıtılarak imamlara çocuk muamelesi yaparak büyük bir hata yaptığını düşünüyorum.

HÜKÜMETE ÇAĞRI

‘Tek tip hutbe olmazsa veya imamlar yanlış şeyler söylerse ne olur?’ Hesap yapmak, halkını, hatta din adamlarını bile potansiyel tehlike olarak gören devlet aklının işidir. Unutmayalım ki tüm gazetecilerin, öğretim üyelerinin ve öğretmenlerin aynı şeyleri konuştuğu ülkeler Kuzey Kore ve benzeri ülkelerdir.

“Çok yanlış bir kararla, şiddetle karşı çıktığım bir kararla, militarist ve üniformacı bir görünüm sergiledikleri gerekçesiyle okullardaki öğrencilerin üniformalarını kaldıran bir hükümet, üniforma vaazı saçmalığını sürdürmemelidir.”

Ne oldu?

Diyarbakır’ın Kulp İlçe Kaymakamı Burak Akeller, cuma namazı için gittiği camide hutbe üslubunu beğenmediği imam MK’ye, “Şehitlerimizle ilgili kısmı okumadın, terörist misin?” Kendisine mikrofonla vurduğu iddia edildi.

Valiliğin olayla ilgili başlattığı soruşturmanın ardından İçişleri Bakanlığı ve Diyanet İşleri Bakanlığı da devreye girdi.

İmamı dövdüğü iddia edilen Kaymakam Burak Akeller’i eleştiren Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’a farklı ilçe kaymakamları tepki gösterince olay farklı bir boyuta ulaştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu