Haber

İsrailli Yahudiler Tel Aviv’de Gazze’de ateşkes çağrısında bulundu

TEL İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına son vermesini ve ateşkes ilan etmesini isteyen İsrailli Yahudiler, Tel Aviv’de gösteri düzenledi.

Önceki haftalarda olduğu gibi Tel Aviv’deki Savunma Bakanlığı binası yakınında bir grup İsrailli toplanarak Gazze’de ateşkes çağrısında bulundu.

Gazze Şeridi’ndeki İsrailli tutukluların aileleri, yakınlarının bir an önce evlerine dönmesi için her hafta Tel Aviv’de gösteri yaparken, bir grup İsrailli ise ateşkes çağrısı yaparak Gazze’deki savaşa karşı gösteriler düzenliyor.

İsrailli ve Filistinli gruplar arasında esir değişimi yapılmasını da isteyen savaş karşıtı göstericiler, İngilizce ve İbranice “Bir an önce ateşkes”, “Esir değişimi hemen yapılıyor”, “Savaşın kazananı yok”, “Hastanelerin bombalanması” sloganları attı. , suyu kesiyorlar, aç bırakıyorlar, çocukları öldürüyorlar” yazılı pankartlar taşıdılar: “Bunlar kendini savunma hakkı değil.”

Göstericiler ayrıca Gazze’de ateşkes ve esir değişimi taleplerini ifade eden sloganlar da attı.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı “İsrail’in Filistinliler’e ve Mescid-i Haram başta olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine yanıt vermek” gerekçesiyle kapsamlı bir saldırı başlatırken. -Aksa”nın ardından İsrail ordusu da ağır hava koşulları nedeniyle Gazze Şeridi’ne saldırdı. bombardımanı başlattı.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda 38’i asker olmak üzere 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’e göre Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Gazze’de İsrail saldırılarında 4 bin 506’sı çocuk, 3 bin 27’si kadın olmak üzere 11 bin 78 Filistinli öldürüldü, 27 bin 490 kişi de yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler 183 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze’nin binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi, Nasr Çocuk Hastanesi, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastaneleri ile Kudüs çevresini ve Filistin’e bağlı Endonezya hastanelerini vurdu. Kızılay, tahliyeye zorluyor. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 70 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu