Haber

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus Tabiat Parkı 2023’te renkli ve hareketli bir yıl geçirdi

Doğal yaşam alanı, hayvan türleri ve popülasyon zenginliğiyle ziyaretçilerin gözde mekanları arasında yer alan Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus Tabiat Parkı, 2023 yılını renkli ve hareketli bir yıl geçirdi. yılında aktarılan yeni çeşitlerle zenginleştirilmiş, yıl içinde en fazla doğum toynaklı salkımda gerçekleşmiştir. Tabiat Parkı’nda yaban hayatında yaralanan 273 hayvan tedavi altına alındı.

Ağaç ve bitkilerle çevrili alanı, içinden geçen dere ve çevresindeki Berdan Barajı ile doğal yaşam alanı olan Tarsus Tabiat Parkı, hayvanları ile de ilgi odağı oluyor. Farklı illerden yoğun ziyaretçi alan Tabiat Parkı hareketli bir yıl geçirdi.

Farklı şehirlerdeki hayvanat bahçelerinde bulunan bazı farklı türleri barındıran Tarsus Tabiat Parkı’nda 2023 yılında en fazla doğum toynaklı grupta gerçekleşti. Yeni doğumlar ve transferlerle nüfus sayısının 2 bin 700’e çıktığı Tarsus Tabiat Parkı’nda yaban hayatında yaralanan 273 hayvan tedavi altına alındı.

“YAKLAŞIK 400 BİN ZİYARETÇİYİ AĞIRLADIK”

Tarsus Tabiat Parkı’nda Biyolog olarak görev yapan Yılmaz Ölmez, hareketli bir yıl geçirdiklerini belirterek, “2023 bizim için hem ziyaretçi hem de hayvan sirkülasyonu açısından çok hareketli bir yıl oldu. Yaklaşık 400 bin ziyaretçiye ulaştık. 23 bin Bunlardan bir kısmı ücretsiz ağırladığımız öğrenci arkadaşlarımızdır.” “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı Minikbüs projesi kapsamında öğrenci arkadaşlarımızı da ağırladık” dedi.

“2 BİN 700 BİREYE ULAŞTIK”

Tarsus Tabiat Parkı’ndaki hayvan çeşitliliğini artırdıklarını kaydeden Ölmez, “Diğer hayvanat bahçeleriyle erkek aslan, dişi aslan, zebra, erkek lama, ceylan ve kuş türleri gibi hayvanların takasını yaparak buradaki ilaç ve çeşitliliği artırdık. 69 hayvanımız var. Vücudumuzdaki türler. Bu değişikliklerle 2.700 kadar bireyi barındırabiliyoruz.” “Aynı zamanda koyun ve keçi gibi toynaklı grubumuzda, yırtıcı sırtlan ve kurtlarımızda da doğumlar oldu” dedi.

Ölmez, doğada yaralanan hayvanların Mersin Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından tedavi edilmek üzere getirildiğini belirtti. Tedavi gören hayvan sayısını paylaşan Ölmez, şunları söyledi: Yıl boyunca toplam 273 hayvanı tedavi ve rehabilite ederek sağlığına kavuşturduk. İyileşenler doğaya salındı, iyileşmeyenler ise Tarsus Tabiat Parkı’na yerleştirildi” dedi.

“LELEKLER YAŞAM ALANI OLARAK BUNU SEÇİYORLAR”

Tedavi gören ve uçabilen bazı leyleklerin gönüllü olarak göç etmediğini ve yaşam alanı olarak Tarsus Tabiat Parkı’nı seçtiklerini belirten Ölmez, “Bir daha göç etmek istemiyorlar. Hava ılıman olduğu için deniz kenarı, yiyecek ve barınma imkanı var. Bu yüzden göç ettiler.” “Yapmıyorlar, kışı burada geçiriyorlar. Artık sakinlerimiz var” dedi.

Vatandaşların özellikle çocukların Tarsus Tabiat Parkı’nı çok sevdiğini belirten Ölmez, “Burası doğayla iç içe olduğundan ve doğal çevreye dayalı bir hayvanat bahçesi olduğundan buraya gelip piknik yapabilir, hayvanlarla vakit geçirebilirler. Böylece keyifli ve mutlu ayrılıyorlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu