Ekonomi

Mevduat faizinde 10 puanlık gerileme

Mevduat faizlerinde gerileme ivmesi bayram haftasında da devam etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) verilerine göre üç aya kadar vadeli TL mevduatlarda ağırlıklı ortalama faiz 21 Haziran haftasında yüzde 58,38 olarak kaydedildi. Böylelikle mevduat faizlerinde üç ay sonra yüzde 60’ın altı görüldü.

Mevduat faizleri 19 Nisan haftasında yüzde 68,88 ile zirve seviyesini görmüştü. Son gelinen noktada bu zirve seviyeye göre mevduat faizlerinde 10 puanlık gerileme yaşanmış oldu.

Bankacılık sektörünün toplam mevduatı, 21 Haziran ile biten haftada önceki haftaya göre 104,8 milyar lira artarak 16 trilyon 943,1 milyar liraya yükselmişti.

TCMB’DEN YENİ HAMLE

Mevduat faizlerinde gerileme ivmesi yaşanırken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) yeni bir düzenleme geldi.

TCMB, zorunlu karşılıklar (ZK) hakkında tebliğin “Zorunlu Karşılıklarda Farklılaşma” başlıklı 10. maddesini yürürlükten kaldırdı.

Resmi Gazete’de yayımlanan zorunlu karşılıklar hakkında tebliğde değişiklik yapılmasına dair tebliğle yapılan düzenleme kapsamında, tebliğin TCMB tarafından belirlenen esaslara göre bankalarca hesaplanacak kaldıraç oranı bulunan bankalara, ilave olarak zorunlu karşılık tesis edilmesine dönük “Zorunlu Karşılıklarda Farklılaşma” başlıklı 10. madde 21 Haziran’dan geçerli olmak üzere yürürlükten kaldırıldı.

TCMB zorunlu karşılık için kaldıraç oranına dayalı yükümlülüğü kaldırarak bankaların maliyetlerini aşağı çekecek ve mevduat tarafında bankaları rahatlatacak bir adım attı.

KAYNAK: BLOOMBERG HT

celikhanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu