Haber

OYKA işçileri greve çıktı: Sadaka değil, toplu sözleşme istiyoruz

Zonguldak Çaycuma’da kurulu bulunan OYKA Kağıt Ambalaj San. ve Tic. AŞ ile Türk-İş’e bağlı Selüloz-İş Sendikası arasında devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 280 işçi greve başladı.

Evrensel’de yer alan habere göre, sloganlarının atıldığı grev alanında konuşan Selüloz-İş Sendikası Çaycuma Şube Başkanı Bayram Kabuk, “Temel uyuşmazlık konusu ücret ve iş yerinde yaşanan sorunlara karşı işverenin anlaşmaz tutumudur. 01.01.2024-30.06.2024 tarihlerini kapsayan ilk 6 aylık ücret talebimiz 31 Aralık 2023 ücretlerine yüzde 180 iken, işverenin buna karşılık teklifi ise yüzde 85 düzeyinde kalmıştır. 280 üyemizin çalıştığı iş yerinde TİS dönemi başlangıcı itibariyle 200’den fazla üyemiz asgari ücret altında kalmıştır. Yıllarca üretim yapan kıdemli ve vasıflı OYKA işçileri artık kendilerine dayatılan sefalet ücretlerini kabul etmediklerini ve üretimden gelen güçlerini kullanarak grev istediklerini gür bir sesle dile getirdiler” dedi.

‘GREVİMİZİ BÜYÜTMEYE, SESİMİZE SES KATMAYA DAVET EDİYORUZ’

“Her gün enflasyonun altında ezilen, yaşam koşulları geriye giden OYKA Kağıt işçileri kiralarını dahi ödemekte zorlanırken, işverenin ücret önerisi kabul edilemez noktadır” diyen Kabuk “Bu nedenle taleplerimiz karşılanana kadar haklı grevimizi sonuna kadar sürdüreceğimizi kamuoyuna bir kez daha bildirmek istiyoruz. Buradan bir kez daha başta Çaycuma halkı olmak üzere tüm Türkiye’deki sınıf dostlarını haklı grevimizi büyütmeye, sesimize ses katmaya davet ediyoruz. Ücretlerimiz insanca yaşam koşullarına getirilsin. Dayatmalar son bulsun. Çalışma koşulları iyileştirilsin. Yaşasın onurlu OYKA Kağıt işçileri, yaşasın onurlu mücadelemiz, yaşasın grev” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE’DE GREV HAKKI YASAKLARLA KULLANILAMAZ HALE GELDİ’

Üç aydır devam eden görüşmelerden sonuç alınamadığını, zam taleplerinin kabul edilmediğini söyleyen Selüloz-İş Sendikası Genel Başkanı Aydın Parlakkılıç patronu toplu sözleşmeyi imzalamaya davet ederek, “Türkiye’de grev hakkının yasaklarla kullanılamaz hale geldiği bir dönemde 280 OYKA işçisinin başlatmış olduğu bu grevin Türkiye işçi sınıfına mücadelenin, grevin önemini tekrar hatırlatacağına inanıyoruz. Ellerinde grevden, mücadeleden başka hiçbir şey kalmayan işçiler, örgütlü güçleriyle birlikte Zonguldak Çaycuma’da kendi geleceklerine sahip çıkmaya devam edeceklerdir ”dedi.

‘OYKA İŞÇİLERİ, KENDİLERİNE DAYATILAN SEFALET ÜCRETİNİ KABUL ETMEDİ’

Grev yerinde işçileri ziyaret eden Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, Eğitim Sen olarak Selüloz-İş Sendikası üyesi işçilerinin yanında olacaklarını söyleyerek, “Türk-İş’in şubat ayı araştırmasına göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 16 bin 257 liraya, yoksulluk sınırı 52 bin 955 liraya yükseldi. Bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 21 bin 189 liraya ulaştı. Çaycuma’da ev kiraları 15 bin TL’den başlıyor. Enflasyon rakamları her gün artıyor. OYKA işçileri, kendilerine dayatılan sefalet ücretini kabul etmeyerek greve çıktı. İşçilerin haklı talepleri karşılanmalı ve örgütlü oldukları Selüloz-İş Sendikası ile toplu sözleşme imzalanmalıdır. Eğitim Sen olarak, KESK olarak Selüloz-İş Sendikası üye işçileriyle dayanışma içinde olacağız. Çaycuma ve Zonguldak’taki tüm emek ve demokrasi güçlerini grev yerini ziyaret etmeye, OYKA işçisiyle dayanışma içinde olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu