Ekonomi

Pakistan Uluslararası Havayolları (PIA), İGA İstanbul Havalimanı’na uçuşlarına başlıyor

Pakistan’ın bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Pakistan Milletlerarası Havayolları (PIA), THY ile vardığı kod paylaşımı muahedesi sonrası yolcularının İGA İstanbul Havalimanı üzerinden Avrupa, Birleşik Krallık ve ABD’ye seyahat etme imkânı sunmaya başladı. Pakistan Havayolları’nın İGA İstanbul Havalimanı’na birinci uçuşu 14 Kasım’da gerçekleşti.

Pakistan’ın ulusal havayolu şirketi Pakistan Milletlerarası Havayolları (Pakistan International Airlines – PIA) ve Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı Türk Hava Yolları (THY), geçmişe dayanan iş birliğini kuvvetlendirerek ağ kapsamlarını arttıracak gelişmiş bir kod paylaşımı düzenlemesine girdi.

Bu iş birliği ile PIA, Lahor ve İslamabad’dan Boeing 777 tip uçaklarla, Pakistan’dan İGA İstanbul Havalimanı’na haftada dört sefer ile İslamabad’dan ve haftada iki sefer ile de Lahor kentinden olmak üzere, haftalık toplam altı uçuş gerçekleştirecek halde büyük bir uçuş operasyonunu üstlenirken; İstanbul’a bu uçuşlarla gelen yolculardan tercih edenlerin aktarmalı uçuşları ise THY tarafından gerçekleştirilecek. Bu yeni uçuşlar sayesinde Avrupa, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki PIA yolcuları için 28 yeni ağ noktası açılmış olacak. PIA’ın İGA İstanbul Havalimanı’na uçuşları sayesinde 2021’de İGA tarafından geliştirilen ‘Pakistan Dostu’ hizmetler planı dahilinde İstanbul, Pakistanlı denizaşırı gezginler için en çok tercih edilen transfer havalimanı olurken bu muahedenin İGA İstanbul Havalimanı’na 150 bin yolcu civarında ek trafik getirmesi de bekleniyor. Türkiye ve Pakistan ortası gerçekleşecek havacılık iş birliği birebir vakitte Türkiye ve Pakistan’ın diplomatik bağlarının 75’inci yıl dönümünü de taçlandırmış olacak.

İlk uçuş 14 Kasım’da gerçekleşti

Pakistan ve Türkiye ortasındaki iştirakin birinci uçuşu ise 14 Kasım 2022’de Lahor’dan İstanbul’a gerçekleşti. Birinci uçuştan bir hafta sonraki uçuş Pakistan havacılık dalının protokol heyeti ile gerçekleşecek ve İstanbul’a gelen heyet, bu iş birliği hasebiyle İGA İstanbul Havalimanı’nda gerçekleşecek merasime iştirak sağlayacak.

İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu, İGA İstanbul Havalimanı’nın daha fazla havayolu şirketine konut sahipliği yapması ismine çalışmalar yürütüyor ve dünyanın önde gelen havayolu şirketleriyle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bu noktada Pakistan Memleketler arası Havayolları’nın İGA İstanbul Havalimanı ile iş birliği, Türkiye ve Pakistan ortasında var olan kardeşlik alakalarını daha da güçlendirmek için büyük bir fırsat. PIA ile son üç yıldır yakın temasta çalışıyoruz ve PIA’nın iki ülke ortasında turizmi geliştirecek ve Pakistanlı gezginlere İstanbul üzere büyük bir hub’dan dünya çapında yaklaşık 300 noktaya ilişki imkânı sunacak İslamabad ve Lahor seferlerinden büyük memnuniyet duyuyoruz” kelamlarıyla bu paydaşlığın ehemmiyetine dikkat çekti.

Bölgede oyunun kuralları değişecek

Geliştirilmiş kod paylaşımlı uçuşların başlamasına ait Milletlerarası Pakistan Havayolları CEO’su Amir Hayat ise Türkiye’nin doğal müttefikleri olduğuna inandığını ve iki büyük ülke ortasındaki güçlü kardeşlik bağının verimli bir ticari havacılık bağlarına de dönüşmesi için hakikat vakit olduğunu belirtti. Ayrıyeten, THY ile gerçekleştirilen bu iştirakin her iki havayolu için de uçuş ağı yayılımını artıracağını ve yolcular için daha fazla ve çok daha esnek irtibat imkânı sunacağını söyleyen Hayat; her iki ülkenin maksadının de kısa uçuşve süratli transfer müddetlerini yolculara sağlayarak, bölgede oyunun kurallarını değiştirmek olduğunun altını çizdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu