Haber

Papa Francis Rusya’ya Karadeniz Tahıl Anlaşması çağrısında bulundu

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devleti Lideri Papa Franciscus, tahılın değerli bir beslenme konusu olduğunu belirterek, Rusya’yı Karadeniz Tahıl Anlaşması’na geri dönmeye davet etti.

Geleneksel Pazar namazını Vatikan’ın ofisinin ünlü Aziz Petrus Meydanı’na bakan penceresinden kılan Papa, konuşmasında Karadeniz Tahıl Anlaşması’na değindi.

Tahılın insanlığı beslemek için Rab’bin bir hediyesi olduğunu ifade eden Papa, “Acı çeken Ukrayna için dua etmekten vazgeçmeyelim, buradaki savaş tahıl dahil her şeyi yok ediyor ve bu Rab’be karşı büyük bir suçtur” dedi. söz konusu.

Katoliklerin ruhani lideri, milyonlarca insanın açlıktan kıvrandığını belirterek, “Karadeniz Girişimi’nin geri dönüşü ve tahılın güvenli bir şekilde taşınması için Rusya Federasyonu yetkilileri olan kardeşlerime sesleniyorum.” ifadesini kullandı.

Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla BM, Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı imzaladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peshkov, süresi dolan anlaşmayla ilgili 17 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “Tahıl koridoru anlaşması fiilen sona erdi, durduruldu. İlgili koşullar yerine getirildiği anda Rusya derhal tahıl anlaşmasına geri dönecektir.” … Anlaşmanın Rusya ile ilgili kısmı yerine getirilmedi.” kelimeleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu