Haber

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’e Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Tepki: “Sansürcü Başkan”

Radyo ve Televizyon Üst Heyeti (RTÜK) Lideri Ebubekir Şahin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunum sırasında muhalefet milletvekilleri tarafından “Sansürcü başkan” denilerek protesto edildi. Şahin’in kelamı protestolar nedeniyle sık sık kesildi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ona bağlı kurumların bütçesi görüşülüyor. Komisyon’da RTÜK’ün bütçesini, Lider Ebubekir Şahin sundu. Sunum sırasında Şahin, muhalefet milletvekilleri tarafından sık sık “Sansürcü başkan” denilerek protesto edildi. Şahin, sunumda şunları söyledi:

“38 ULUSAL VE ULUSLARARASI SEÇ-İZLE YAYIN PLATFORMUNUN LİSANSLANMA ÇALIŞMALARI TAMAMLANMIŞTIR”

“Demokrasilerin vazgeçilmezi olan görsel-işitsel medya, yazılı basın ve internet medyasıyla birlikte dördüncü kuvvet olma vasfını güçlü bir biçimde koruma etmektedir. Teknolojik gelişmelerle yayıncılık alanı çok geniş kabiliyetlere erişmiş, ulaşılması her zamankinden daha kolay olan bir hale gelmiştir. Yepisyeni akıllı medya araçlarıyla etkileşimli niteliğe ulaşan yayınlar kitlelere hiç olmadığı kadar çabuk etki etmekte, bu durum da düzenleyici otoriteleri farklı bir çalışma alanına sürüklemektedir.

Radyo ve Televizyon Üst Kurul’umuz, dünyadaki yeni gelişmeleri yakından takip ederek bünyesine kattığı genç ve dinamik uzman kadrolarıyla radyo ve televizyon alanını etkin olarak düzenlemekte ve denetlemektedir. İnternet üzerinden isteğe bağlı yayıncılık alanının Üst Kurul’umuz kapsamına alınmasıyla birlikte, bu artan ivmeyle lisanslama çalışmaları da devam etmiştir. Bu kapsamda 38 ulusal ve memleketler arası seç-izle yayın platformunun lisanslanma çalışmaları tamamlanmıştır.

“ÜST KURUL’UMUZ TOPLUMSAL VE KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZİ KORUMA GÖREVİNİ BİHAKKIN YERİNE GETİRMEKTEDİR”

Sektörel paydaşlarla birlikte meslek örgütleri ile bu alandaki sivil toplum örgütleriyle omuz omuza yürütülen diyaloglar meyvesini vermiş, sıkıntılı olduğu tespit edilen noktalarda Radyo ve Televizyon Üst Konseyi, her vakit olduğu üzere bugün de izleyici ve dinleyicilerin tabir ve haber alma özgürlüğünün teminatı olmaya devam etmektedir. Yayıncılık alanında ulusal güvenlikten taviz vermeyen; çocuk, bayan, yaşlı ve engellilere müspet ayrımcılık yapan Üst Kurul’umuz, toplumsal ve kültürel değerlerimizi koruma görevini bihakkın yerine getirmektedir.

Mevcut durumda ülkemizde karasal uydu, kablo ve internet ortamında yayın yapan aktif bin 277 adet özel medya hizmet sağlayıcı bulunmaktadır. Her vatandaşımız, Alo 178, 444 1 178, RTÜK iletişim hatları, RTÜK mobil uygulamaları ve CİMER üzerinden yayınlarla alakalı şikayet ve önerilerini RTÜK’e iletebilmektedir. 1/1/2022-31-10/2022 tarihleri ortasında Radyo ve Televizyon Üst Konseyi bağlantı merkezine toplam 29 bin 291 bildirim gelmiştir. Bu bildirimlerin yüzde 56,7’si erkeklerden, yüzde 43,2’si bayanlardan oluşmaktadır. En fazla bildirim ve şikayet alan dizeler, ikinci sırada reality showlar, üçüncü sıradaki ise maharet ve direnç yarışlarıdır.

“15-21 YAŞ GRUBU GENÇLERİN YÜZDE 76,3’Ü TELEVİZYON İZLİYOR”

Radyo ve Televizyon Üst Heyeti, ülkemizin geleceğinin umudu ve hazinesi pozisyonunda olan gençlerimizin fizikî, zihinsel, ruhsal ve ahlaki teşebbüslerini ön planda tutan, çıkarlarını gözeten bir tavır izlemeyi vazife bilmiştir… Araştırmamızda, alt sosyoekonomik kümelere mensup ailelerin çocuklarının dijital bağımlılığının daha yüksek olduğu maalesef ortaya çıkmıştır. Ailelerin bu konuya ait farkındalığının artması ve çocuklarının karşılaşabileceği risklere karşı dikkatli olmaları son derece değerlidir. Televizyon izleme mühleti, dünya genelinde 2 saat 54 dakikadır. Türkiye genelinde ise 4 saat 33 dakikadır, gençlerde ise 1 saat 42 dakika olarak belirlenmiştir. Araştırmaya nazaran ayrıyeten 15-21 yaş kümesi gençlerin yüzde 76,3’ü televizyon izliyor iken yüzde 23’7’si de televizyon izlememektedir. Gençlerin izleme müddeti ise 2018 yılında 2 saat 51 dakika iken 2021 yılında 1 saat 42 dakikaya gerilemiştir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu