Haber

TBMM’nin Terörle Mücadelede Ödünsüz Desteğine İlişkin Muhtıra

“TBMM’nin Terörle Mücadelede Ödünsüz Desteklenmesine İlişkin Muhtıra”, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın TBMM Genel Kurulu’na bilgi vermesinin ardından kabul edildi. sonraki konuşmalar. Muhtırada, “Bütün dünya şunu bilmelidir ki, son terörist etkisiz hale getirilene, terör kaynağında yok edilene, terörün arkasındaki tüm destekler ortadan kaldırılıncaya kadar mücadelemiz tavizsiz bir şekilde devam edecektir.”

TBMM Başkanlığı tarafından Genel Kurul’a sunulan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Terörle Mücadelede Temelsiz Desteğine İlişkin Muhtıra, Milli Savunma Bakanı Yaşar’ın ardından yapılan konuşmaların ardından oy çokluğuyla kabul edildi. Güler ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’na bilgi verdi. DEM Partisi dışındaki siyasi partiler “kabul” oyu kullandı

TBMM Başkanlığı’nın oy çokluğuyla kabul edilen genelgenin metni şöyle:

“Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde 12 Ocak 2024 tarihinde üs bölgemize sızmaya çalışan teröristlerle yaşanan çatışmada 9 kahraman askerimiz; Piyade Teğmen Gökhan Delen, Piyade Uzman Çavuş Serkan Sayın, Ahmet Köroğlu ve Hakan Gün, Piyade Sözleşmeli Erler Kemal Batur, Müslüm Özdemir ve Emrullah Gülmez, Mühendis Sözleşmeli Erler Murat Atar ve Muhammed Tunahan Evcin, şehitlik şerbetini vatan sevgisiyle içtiler.Şehitlerimiz hepimizin çocukları, hepimizin gururudur. bu ülke.

Gazi Meclisi olarak şehitlerimize Allah’tan rahmet, milletimize ve şehitlerimizin acılı ailelerine başsağlığı diliyoruz. Saldırıda yaralanan kahraman askerlerimize acil şifalar diliyoruz.

Bu menfur terör saldırısını gerçekleştirenler şüphesiz bunun bedelini çok ağır ödemişlerdir ve ödemeye devam edeceklerdir. Terör hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır. Türk milletinin teröre asla boyun eğmeyeceğini, PKK/YPG/PYD ve DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında kararlılıkla mücadele edecek güç ve kudrete sahip olduğunu tüm dünyaya ilan ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliğine yönelik bir tehdittir. Türkiye’yi hedef alan terör örgütlerinin propaganda araçlarına, elebaşlarının barınmasına, finansmanına, personel ve silahlarına kendi başkentlerinde sessiz kalan, hatta destek veren devletlerin de terörle mücadeledeki samimiyetlerini sorguluyor ve şunu bir kez daha hatırlatıyoruz: Çifte standartlı yaklaşımlarına son vermeliler.

Başta komşu ülkeler olmak üzere diğer ülke parlamentolarının ve uluslararası kuruluşların Türkiye’ye yönelik terör eylemlerine karşı net ve uzlaşmaz bir duruş sergilemelerini bekliyoruz.

Bütün dünya şunu bilmeli; Son terörist etkisiz hale getirilene, terör kaynağında yok edilene, terörün tüm dayanakları ortadan kaldırılıncaya kadar çabalarımız yorulmadan devam edecektir. Milli iradenin tecellisi olan Gazi Meclisimiz bu süreci yakından takip etmeye devam edecektir. “Bu bildirinin oylamayla kabul edilmesini ve kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasını Genel Kurulun onayına sunarım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu