Haber

Türkiye ve Çin’den uzmanlar İstanbul’da afet sonrası toparlanma konulu seminer düzenledi

İSTANBUL, 1 Kasım (Xinhua) — Türkiye ve Çin’den uzmanlar Salı günü İstanbul’da afet sonrası toparlanma konulu bir seminer düzenledi.

İstanbul Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremi Sonrası İyileştirme ve Yeniden Yapılanma Konusunda Türkiye-Çin Ortak Uluslararası Semineri” başlıklı seminere Çin’deki çeşitli üniversite ve kurumlardan 15’in üzerinde uzman katıldı.

Çin Sichuan Afet Sonrası Yeniden Yapılanma Vakfı Lideri Deng Wenwu, seminerde yaptığı konuşmada, “Türkiye ve Çin, güçlü sismik aktiviteye sahip ve büyük jeolojik tehlikelere maruz kalan ülkeler arasında yer alıyor.”

Kahramanmaraş, Şubat ayında iki büyük depremle sarsıldı, 50.000’den fazla insan öldü ve ülkenin büyük bir kısmı zarar gördü.

İstanbul Vali Yardımcısı Mustafa Asım Alkan’a göre, 11 ilde 14 milyon insanı etkileyen depremlerin yarattığı hasar, Türkiye’nin gayri safi milli hasılasının yüzde 9’una tekabül ediyor.

Seminerin önemine değinen Alkan, “Önümüzdeki dönemde olası bir depremin zararlarını en aza indirecek tedbirlerin ciddi şekilde planlanması ve uygulanması hayati önem taşıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu